Podstawowym pytanie, jakie zadają kredytobiorcy posiadający kredyty indeksowane bądź denominowane do franka szwajcarskiego – tzw. „frankowicze” , dotyczy tego jakie roszczenia przysługują im w razie wystąpienia na drogę sądową. Mówiąc wprost, o co walczą frankowicze?
Najdalej idącym, możliwym rozstrzygnięciem sądowym jest ustalenie, że zwarta umowa jest nieważna. Oznacza to, że umowa traktowana jest od samego początku jak niezawarta. Skutkuje to tym, że:
W związku z opisanym w punkcie trzecim obowiązkiem wzajemnego zwrotu, w ramach pozwu kierowanego do sądu wnosimy o zasądzenie od banku kwoty pieniężnej stanowiącej równowartość wszystkich rat kapitałowo-odsetkowych zapłaconych na rzecz banku w ciągu ostatnich 10 lat (ze względu na przedawnienie roszczeń).
Należy pamiętać, że po stronie banku również istnieje prawo do żądania zwrotu wypłaconego kapitału. Dlatego też, w niektórych przypadkach, w razie unieważnienia umowy kredytobiorca będzie obowiązany do dokonania zwrotu na rzecz banku (przykładowo: Kredytobiorca, który zaciągnął kredyt w wysokości 300.000 zł a spłacił „jedynie” 280.000 zł, może być obowiązany do zapłaty na rzecz banku różnicy, tj. 20.000 zł). Ów obowiązek zwrotu na rzecz banku, nie jest jeszcze jednolicie oceniany przez sądy, ze względu na podnoszony w toku procesu zarzut przedawnienia.
W niektórych przypadkach sąd dochodzi do wniosku, że co prawda umowa nie jest w pełni zgodna z prawem, ale pomijając niezgodne z prawem klauzule umowa powinna dalej obowiązywać. Prowadzi to do przyjęcia fikcji prawnej, zgodnie z którą Kredytobiorca od początku spłacał kredyt złotówkowy, ale oprocentowany jak kredyt indeksowany (a więc oparty o wskaźnik LIBOR).
Skutkiem takiego orzeczenia jest przyjęcie, że:
Niestety, nie każda umowa, która odwołuje się do franka szwajcarskiego może zostać skutecznie podważona przed sądem. Oprócz samej umowy, znaczenie mogą mieć również m.in. status kredytobiorcy (konsument czy przedsiębiorca) Dlatego też, tak istotna jest profesjonalna analiza samej umowy, jak i okoliczności jej zawarcia. Powierzenie prowadzenia sprawy profesjonalistom, posiadającym doświadczenie w sporach z bankami może okazać się kluczem do sukcesu.
Czy każda umowa frankowa może być podważona? W opinii publicznej dominuje obecnie mylne przeświadczenie, że
Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. ogłoszono na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu
Informujemy, że Kancelaria Radców Prawnych Świrbutowicz|Przybyłowski rozpoczęła współpracę z Doradcą Podatkowym Mariuszem Przyborowskim (nr wpisu 12437),